Klapy dymowe punktowe

Dane Kontaktowe

Tel.: +48 52 569 15 10
Kom: +48 787 989 755
Mail: biuro@mpskylights.pl

Darmowa Wycena

Rodzaje Klap Dymowych

Najczęściej w systemach oddymiania stosuje się klapy dymowe punktowe czyli wolnostojące.

Klapy dymowe punktowe oferujemy w wersji:

 • Jednoskrzydłowej – skrzydło klapy otwiera się w całości jednym siłownikiem do kąta 140 stopni.,

 • Dwuskrzydłowej – klapa podzielona jest na dwie równe części, dwa skrzydła otwierają się za pomocą osobnych siłowników do kąta 90 stopni.

Ze względu na kształt wyróżniamy klapy dymowe wolnostojące :

 • kwadratowe

 • prostokątne

W klapach dymowych punktowych stosuje się najczęściej dwa rodzaje pokryć:

Poliwęglan komorowy o różnych grubościach:

 • PC10 mm

 • PC16 mm

 • PC20 mm

 • PC25 mm

 • PC32 mm

 • PC40 mm

 

Kopuły akrylowe PMMA:

 • jednowarstwowa – 5,6 W/m²K

 • dwuwarstwowa – 3,0 W/m²K

 • trzywarstwowa – 2,2 W/m²K

Dodatkowe akcesoria klap oddymiających zwiększające powierzchnię czynna oddymiania:

 • Owiewki  aerodynamiczne – montowana w narożnikach podstawy po przeciwnej stronie zawiasów klapy dymowej,

 • Dysze kierujące/kierunkowe – montowane wewnątrz budynku poniżej otworu w stropie.

Konstrukcja klap dymowych punktowych

Podstawa klap dymowych może być wykonana:

a) Z blachy stalowej ocynkowanej gr. min. 1,25 mm (podstawy wymagają dodatkowego ocieplenia warstwą wełny mineralnej, styropianu lub inn ego materiału termoizolacyjnego grubości min. 40 mm). Podstawy stalowe i aluminiowe wykonuje się jako: skośne, prosto skośne lub proste (wys. 300,350, 500, 750 mm. Podstawy posiadają w narożnikach specjalne wycięcia, które (po zamontowaniu oraz obrobieniu podstawy) umożliwiają swobodny montaż tzw. Ramki „spinającej” z PVC.

b) z laminatu poliestrowego wzmocnionego włóknem szklanym. Pomiędzy warstwami laminatu umieszczona jest pianka poliuretanowa gr. 20 mm lub 40 mm. Podstawy wykonuje się jako skośne lub proste (wys. 300 lub 500 mm). Istnieje również możliwość wykonania podstaw z dolnym kołnierzem dostosowanym do parametrów blach falistych i trapezowych mocowanych na dachach.

Pod podstawy klap dymowych należy montować konstrukcje wsporcze na całym obwodzie podstawy.

Segment uchylny – rama zawiasowa z pokryciem

Segment uchylny klap dymowych składa się z ramki aluminiowej zawiasowej oraz pokrycia poliwęglanowego lub kopułkowego. Ramka wykonana jest z profili aluminiowych, zabezpieczona jest na całym obwodzie uszczelkami, co uniemożliwia ingerencję wody do wnętrza klapy. Pokrycie klapy dymowej wykonane jest z płyty poliwęglanu komorowego, (otwarte komory oklejone są taśmą zabezpieczającą), oraz profili aluminiowych dociskowych lub ramę zawiasową przykrywa się kopułą akrylowa. Rama zawiasowe mocowany jest do podstawy przy pomocy zawiasów z blachy nierdzewnej w ilości od 2 do 5 szt.

Napęd w stelażu – siłowniki do klap oddymiających

Do otwierania klap dymowych zarówno w funkcji wentylacji jak i w podstawowej funkcji jaką jest oddymianie stosuje się jeden siłownik elektryczny 24 VDC o długości wysuwu od 435 do 1545 mm lub siłownik pneumatyczny wykonany w formie walców o minimalnej średnicy 32 mm i długości wysuwu tłoczyska, dobieranej indywidualnie do geometrycznych wymiarów klap dymowych. Siłowniki pneumatyczne mocowane są do stelaża nożycowego za pośrednictwem złączek kątowych. Do złączek tych doprowadzane są także przewody instalacji pneumatycznej. W górnej części siłownika znajduje się gwintowana śruba oczkowa umożliwiająca mocowanie siłownika do rygla hakowego. Śruba ta może być w niewielkim zakresie wysuwana, co pozwala na kompensacje luzów przy montażu klapy.

 

Posiadamy wszelkie niezbędne certyfikaty CE uprawniające do stosowania klap dymowych punktowych w budownictwie na terenie całej Unii Europejskiej.

Gwarantujemy rozsądną cenę i najwyższą jakość oferowanych klap dymowych z funkcją świetlika.