Pasma Świetlne Dachowe

Skontaktuj się z nami:

Tel.: +48 52 569 15 10
Kom: +48 787 989 755
Mail: biuro@mpskylights.pl

Darmowa Wycena:

Sprawdź Także

Pasma świetlne to komponenty budowlane pełniące w połaciach dachowych funkcję naświetlni.

W modelach pasm świetlnych, w których zostały zamontowane klapy dymowe, ewentualnie przewietrzające mogą również działać w opcji naturalnego przewietrzania czy też grawitacyjnego w zakresie oddymiania przestrzeni, gdzie zostały zamontowane.

pasma świetlne

Co to są pasma świetlne?

Mianem dachowego pasma świetlnego zazwyczaj określa się podłużne świetliki o dowolnej długości, ograniczonej jedynie dostępnym w budynku miejscem. Mogą one układać się w całe moduły połączone ze sobą i tworzące razem system zapewniający naturalne światło w pomieszczeniu. Zabudowuje się je na prostokątnych otworach, pojawiają się zazwyczaj na płaskiej powierzchni lub o niewielkim nachyleniu. Wykonywane są z przezroczystych, przepuszczających promienie słoneczne paneli.

Zalety pasm świetlnych

Montaż takich dachowych pasm świetlnych przede wszystkim umożliwia doświetlanie wnętrza pomieszczeń przy pomocy naturalnego, dziennego światła. Świetliki mają wiele zalet, które sprawiają, że są one chętnie wybierane przez klientów. Należą do nich między innymi takie cechy, jak:

 • dowolna długość – dają możliwość tworzenia z nich bardzo różnych systemów poprzez zróżnicowane, łączone ze sobą moduły o dużej powierzchni;
 • wykorzystywanie naturalnego światła – świetliki nie ograniczają jego dopływu, a przecież brak styczności ze światłem naturalnym może negatywnie wpływać na samopoczucie;
 • oszczędność zasobów i pieniędzy – jest to szczególnie istotne dla osób ceniących sobie ekologiczne rozwiązania, bo te systemy pozwalają na zachowanie energii, która zostałaby zużyta podczas wykorzystywania prądu do oświetlenia danego pomieszczenia oraz na ograniczenie kosztów w budżecie;
 • duża różnorodność – w ramach wykonywania instalacji producent oferuje wiele różnych wariantów, oznacza to, że można dopasować świetliki dachowe oraz projekt ich montażu do indywidualnych potrzeb klienta oraz do planu jego domu.

Jak widać, dachowe systemy mają naprawdę wiele zalet, które sprawiają, że w przypadku wielu budynków są one idealnym rozwiązaniem.

W budownictwie pasma świetlne wykorzystywane są w oparciu o stosowną dokumentację projektu. Musi ona być zatwierdzona w aktualnie obowiązującym trybie oraz spełniać wymagania, jakie określają aktualne przepisy budowlane.

Z racji parametrów technicznych dachowe pasma świetlne mogą być montowane w dachach płaskich. Dopuszczalny jest również ich wbudowanie w dach o niewielkim nachyleniu – ok. 15°.

Pasma świetlne mogą być montowane do podstaw systemowych oraz istniejących cokołów np. ceglanych, żelbetowych, stalowych, drewnianych. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku remontu starych świetlików.

Na Państwa zamówienie wyprodukujemy różne modele poliwęglanowych dachowych pasm świetlnych o nieograniczonej długości:

 • pasma świetlne łukowe
 • kalenicowe,
 • jednospadowe,
 • dwuspadowe,
 • z przegrodami ogniowymi,
 • z klapami dymowymi oraz wentylacyjnymi.
 • w systemie NRO Broof t1
pasmo świetlne

Pasma świetlne – główne elementy składowe:

 • Podstawa dachowa z blachy stalowej ocynkowanej surowej lub lakierowanej proszkowo na kolor wg palety RAL o odpowiednio dobranej grubości. Podstawa posiada dolną półkę poprzez którą mocuje się podstawę do konstrukcji dachu powierzchni użytkowych oraz górną półkę przystosowaną do montażu ocieplenia. Wykonujemy podstawy o dowolnej wysokości. Przy większych rozpiętościach stosujemy dodatkowe elementy usztywniające tzw. ściągi. Wykonujemy podstawy wersji wymagającej ciągłego podparcia oraz w wersji samonośnej wymagającej podparcia co max. 6 metrów,

 • szkielet z profili aluminiowych o specjalnie opracowanym kształcie w celu odprowadzenia wody oraz zapewnienia odpowiedniej wytrzymałości,

 • poliwęglan komorowy przeźroczysty lub mleczny. Jego grubość wynosi 10, 16 lub 20 mm w wersji SRO – słabo rozprzestrzeniający ogień, a 21 i 27 mm w wersji NRO – nierozprzestrzeniający ognia.

Pasma świetlne dodatkowo mogą zostać uzupełnione o klapy przewietrzające, dymowe, z których pomocą można wentylować pomieszczenia, ale także zapewniać szybkie odprowadzenie dymu i gazu podczas pożaru.

Takie systemy doświetlają pomieszczenia, przez co są z powodzeniem stosowane w różnych budynkach: halach produkcyjnych oraz handlowych i magazynach. Pełnią w nich m.in. rolę dodatkowego źródła światła naturalnego, co pozwala na oszczędzanie energii elektrycznej.

Świetliki dachowe mogą mieć nieograniczoną długość. W przypadku szerokości może to być natomiast maksymalnie 6 metrów. Wykonujemy je z dokładnością do 1 cm.

Zapraszamy do kontaktu, zaproponujemy Państwu optymalne rozwiązanie dostosowane do konkretnych potrzeb.