Okna oddymiające (dymowe) i okna napowietrzające

Skontaktuj się z nami:

Tel.: +48 52 569 15 10
Kom: +48 787 989 755
Mail: biuro@mpskylights.pl

Darmowa Wycena:

Sprawdź Także

Oddymiające okna (dymowe) to bardzo dobra alternatywa dla systemu oddymiania w budynkach użyteczności publicznej, w których standardowe klapy oddymiające nie mają możliwości być zamontowane w dachu. Na wyposażeniu systemów oddymiających są siłowniki elektryczne 24VDC sterowane za pomocą centralki, czujki oraz przycisków alarmowych. W wielu przypadkach ich zastosowanie daje jedyną możliwość dostosowania istniejących już budynków do aktualnych wymagań przeciwpożarowych.

Do czego służą okna oddymiające?

Jednym z ważnych elementów w budynkach są okna dymowe. To bardzo istotna część, w jaką muszą być wyposażone systemy przeciwpożarowe. Ich zadaniem jest odprowadzenie dymu lub trującego gazu z klatki schodowej czy innych części budynku, gdy wybucha w nim pożar. Oddymianie sprawia, że możliwe jest przeprowadzenie bezpiecznej i sprawnej ewakuacji zgromadzonych tam osób i ograniczenie strat materialnych i innych zniszczeń. 

Wszystkie normy dotyczące otworów dymowych są prawnie określone. Do sprawnego działania systemu oddymiania potrzebne są bowiem konkretne, przetestowane i certyfikowane rozwiązania. Służą one do odprowadzania dymu i ciepła, zatem muszą być wykonane z odpowiednich materiałów, w przypadku naszych produktów będzie to wytrzymałe i praktyczne aluminium.

W czasie produkcji otworów dymowych konieczne jest zastosowanie także certyfikowanego napędu elektrycznego, który umożliwia ich sprawne działanie, oraz specjalnie zaprojektowanie konsol do montażu napędów. Niezbędny jest także odpowiedni dobór ich rozmiarów i kształtów do dostępnej przestrzeni. Naszym klientom dostarczamy kompletną dokumentację wybranego produktu oraz chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i rozwiejemy wątpliwości.

Okna dymowe (oddymiające) przeznaczone są do:

  • odprowadzania dymu i ciepła w przypadku pożaru wewnątrz budynków,
  • przewietrzania/wentylacji pomieszczeń w standardowych warunkach eksploatacyjnych,
  • doświetlania pomieszczeń.

Wymiary otworów dymowych są za każdym razem obliczane i parametry te zależą od wymaganej powierzchni czynnej.

Systemy oddymiające ze względu na sposób otwierania dzielimy na:

  • uchylne,
  • rozwierane,
  • obrotowe (PN-EN 12101-2/2005),
  • automatyczne otwieranie.
Systemy oddymiające dzielimy na:
  1. Okna połaciowe – montowane w dachach skośnych o nachyleniu od 20 do 60 stopni.
okna dymowe

2. Okna fasadowe – montowane w zabudowie indywidualnej (np. w budynkach mieszkalnych, klatkach schodowych) lub w fasadach aluminiowych czy też przeszkleniach dachowych.

okna oddymiające

Zgodnie z normą EN 12101-2 i Dyrektywą 93/68/WE, okienny system oddymiania opierający swe działanie na oknach dachowych powinien być kompletny i oznaczony symbolem CE.

Podczas przygotowywania projektu systemu oddymiania koniecznie należy pamiętać o układzie automatycznego lub ręcznego napowietrzania, czyli zapewnieniu dopływu optymalnej ilości świeżego powietrza do obiektu przez zastosowanie otworów napowietrzających, które zapewniają nawiew powietrza kompensacyjnego do systemów oddymiania grawitacyjnego.

Okna oddymiające i napowietrzające produkujemy za wymiar z dokładnością do 1 cm co pozwala nam się dostosować do wymogów projektowych i wymaganej powierzchni czynnej oddymiania.

Oferujemy Państwu właśnie tego rodzaju rozwiązania – certyfikowane systemy oddymiania grawitacyjnego złożone z okien/klap dymowych, w komplecie z odpowiednim systemem sterowania oddymianiem grawitacyjnym.

okno oddymiające